איך סביבת העבודה משפיעה על האפקטיביות והיצירתיות שלי בעסק?

 • בית
 • איך סביבת העבודה משפיעה על האפקטיביות והיצירתיות שלי בעסק?
image

כיום ניתן לראות הרבה מאוד חברות גדולות – כמו אמזון, גוגל, פייסבוק אשר משקיעות משאבים עצומים בעיצוב חללי העבודה שלהם.

בדקנו – למה עיצוב סביבת העבודה חשוב כל כך שאותן חברות מוכנות להשקיע מיליונים על עיצוב עכשיוי, חדש ובועט? למה זה כל כך חשוב?

אם נחשוב על זה, את רוב זמננו אנחנו מבלים בעבודה שלנו. יותר מכך – רובנו מבלים במקום העבודה כשליש מחיינו – לפחות!

סביבת העבודה שלנו משפיעה וחשובה ולכן חשוב שנרגיש בה נוח, חלק מקהילה ושהמקום יעודד את היצירתיות שלנו ויגביר את האפקטיביות.

ב-15 שנים האחרונות, חל שינוי בתפיסת קונספט חלל העבודה והמרחב בעבודה.
חלל זה כבר אינו משרת אותנו רק לביצוע המטלות והמשימות הפונקציונליות, אלא הפך להיות גם דרך למתג את העסק שלנו ואותנו כבעלי העסק.

בשנים האחרונות התברר כי לסביבת העבודה משמעות והשפעה גדולה הרבה יותר מאשר רק היכולת למתג את העסק.  מיתוג נכון יוצר תחושת שייכות של העובדים ושל הלקוחות למקום. אותה השייכות גורמת לנו להרגיש חלק מקהילה וגיבוש הקהילה הוא המשפיע מספר אחד בהשפעה על יצירתיות.

אספנו מספר טיפים לפי תורת הפנג-שוואי שיעזרו לכם לעצב את המשרד שלכם בצורה שתשפיע על היצירתיות וההצלחה של העסק שלכם:

 • מיקום – לפי תורת הפנג שוואי יש חשיבות רבה למיקום עמדת העבודה והתעודות בחדר. עמדת הישיבה צריכה להיות עם הפנים לדלת – כך שנוכל לראות מי נכנס ולהזמין אותו אלינו.
  אם בכל זאת מבנה החלל לא מאפשר לנו לעשות כך, ניתן לשים מראה שתאפשר לנו לראות את כל המתרחש בסביבת הדלת. לפי תורת הפנג-שוואי, דרך הדלת נכנסת ההצלחה העסקית והלקוחות של העסק ולכן כדאי להיות מזמינים ולשבת עם הפנים לכניסה.
 • מיקום המחשב – אחרי שמיקמנו את פינת העבודה שלנו מול הכניסה לעסק או למשרד, עכשיו יש למקם את המחשב באיזור הצפוני של החדר. מיקום המחשב בצד צפון לפי תורת הפנג שוואי מגבירה את היצירתיות של מי שעובד עליו.
 • להשאיר את החלל פשוט ולא עמוס- הקטנת הבלאגן במשרד ובחלל העבודה יוצרת תחושה של סדר בראש ומאפשרת זרימה קלה יותר של רעיונות. צמצמו בפריטים ואל תעמיסו. עומס הפריטים בטווח הראיה שלנו יוצר בלאגן ובלבול.
 • זמנו את ההצלחה – לפי הפנג שוואי ע”י נקיטת מספר פעולות קטן ניתן לזמן אלינו את ההצלחה. יש לוודא שהשם שלנו ושם העסק מופיעים בבירור על דלת המשרד ודלת העסק. כמו כן מופיעה בבירור על תיבת הדואר- אם הלקוחות לא ידעו איפה אתם, איך ההצלחה תדע?
  כמו כן, ההמלצה היא למקם את הפקס והטלפון בחלק הדרומי של החלל מתחת לכל התעודות שלנו והקרדיטים. בצד הצפוני-מערבי ממוקם, לפי תורת הפנג-שוואי, ממוקם איזור השפע – מקמו אקווריום עם דג אחד שחור ו-8 נוספים בצבע זהב או מזרקה עם מים זורמים. כל אלה יסייעו להגברת השפע הכלכלי.
 • צבעים – צביעת קיר אחד בצבע כתום נמצא כתורם להגברת האפקטיביות. הצבע האדום מעודד אופטימיות והתלהבות. צבע צהוב – רעננות ואנרגיה והצבע הירוק הוא צבע של התחדשות. אם המשרד או החלל בו אתם עובדים קטן יחסית אל תעמיסו פריטים וכן צביעת קיר שלם יכולה להרגיש מעט חנוקה.
  שימוש באלמנטים צבעוניים, או אלמנטים קטנים של צביעה יכולה לתת את אותה האנרגיה בלי תחושת חונק או עומס בחדר. נסו לשלב מדף צבעוני, או ספה בצבע. גם טפט או אלמנטים של צביעה קטנים על הקיר יכולים לתת את אותו האפקט.
 • ביטוי עצמי – על המשרד שלכם לשקף אתכם! הכניסו אלמנטים אישיים פנימה – תמונה שלכם, של המשפחה. אוסף של משפטים שנותנים לכם השראה. כל דבר שייחד אתכם על פני מישהו אחר. שייתן לכם השראה ושיראה את האופי שלכם.
 • ואם בביטוי עצמי עסקינן, הכניסו משחק לחלל- משחק הוא אמצעי מעולה ומהנה לביטוי עצמי. אם אתם אוהבים לשרבט ולצייר – שימו לכם לוח מחיק עם כמה טושים בקרבת מקום. משחקי מגנטים ומשחקי שח – קטנים, לא תוספים הרבה מקום ותשומת לב ויכולים להיות אחלה דרך להגברת הריכוז והיצירתיות. אם יש לכם מקום גדול יותר בחלל העבודה שלבו כמה משחקים כיפים בפינה נעימה. משחקים שאתם אוהבים יעזרו לחזק את הקשר למקום, לפתוח יצירתיות ולהביע את עצמכם בצורה הטובה ביותר.

הסביבה בה אנחנו עובדים משפיעה עלינו ומשפיעה על אופן העבודה שלנו בצורה ישירה. כמובן שניתן להתייעץ עם מעצבת פנים שתעשה לכם את השינוי שאתם צריכים אבל גם כמה פעולות קטנות שאתם יכולים לעשות לבד תגרום לשינוי גדול.

Share on Facebook